PRVNÍ KVETENÍ
Květ fialky nemusí při první kvetení odpovídat standardu (popisu odrůdy). Jsou odrůdy, které se při každém kvetení stále vybarvují.

ZMĚNA BARVY
Fialka může změnit barvu, pokud jí změníme podmínky, např. ze světlého místa dáme na tmavé nebo naopak.

FIALKY SE OTÁČÍ ZA SVĚTLEM
Stačí je jednou za čas vždy pootočit, fialkám to nijak neuškodí.

TMAVNUTÍ FIALEK
Říkáte si proč jsou na internetu fotky stejných odrůd tak odlišné? Za vše může genetika - u některých odrůd dvoubarevných fialek dochází třeba již ve 4. generaci ke změnám ve zbarvení květu - květ má stále menší podíl druhé barvy - zatemňuje se, až je nakonec tmavý - jednobarevný.

MNOŽENÍ VÍCEBAREVNÝCH FIALEK Z LISTOVÝCH FRAGMENTŮ
 U fialek, které mají v květu třeba 3 barvy, je velká pravděpodobnost, že vykvetou jen jednobarevně nebo dvoubarevně. Abychom zvýšili procento vykvetení tříbarevné rostlinky, lístek seřízneme zhruba ve čtvrtině nad stopkou tak, aby se do zakořeňování přidaly i boční žílky. Tj. množení fialek z listových fragmentů. Opravdu to jde. Této metody se využívá hlavně při množení fantazijních fialek a nebo vzácných odrůd.


CO ZNAMENÁ, KDYŽ JE NAPSÁNO ZA NÁZVEM FIALKY "SPORT"?
To znamená, že fialka vykvetla jinak, než je dáno standardem. Třeba moje fialka Lavender Lovely - 1. fotka je podle standardu a druhá je Lavender Lovely Sport - obě rostlinky jsou stejně staré a pochází z 1 matečního listu.

Lavender Lovely Lavender Lovely Sport


FANTAZIJNÍ FIALKY
To jsou fialky s kresbou, tečkami, skvrnami nebo stříkáním v jiném tónu než je barva fialky. Občas se stane, že při množení vykvete fialka jinak nebo jen jednobarevně, v tomto případě nezoufejte, některé odrůdy se vybarvují i do 2 let. Čím je rostlinka starší, tím je více vybarvenější.

Buckeye Candy Sprinkles Fantasy Fiesta Grape Soda Lyon´s Mirage


PESTROLISTÉ (PANAŠOVANÉ) ODRŮDY
Jsou velice dekorativní svým zbarvením listu, které je závislé na ročním období, stanovišti a intenzitě světla. Pestrolistosti  prospívá chlad. Při množení, pokud jsou mladé rostlinky u matečního listu stále bíle nebo žlutě zbarveny, raději vyčkáme s přesazením o něco déle, protože nemají zatím dostatek zeleného barviva (chlorofylu) a po rozsazení by nebyly schopny samy dál žít.

Frosty Spring Sport Emperor Lakota

Mladá pestrolistá fialka


ŽLUTÉ FIALKY
Čistě žlutý květ u fialky zatím nebyl vyšlechtěn. Existují jen květy se žlutým nádechem nebo žíháním. Příkladem jsou fialky Ness Fantasy Gold, Majesty, Lemon Drop, Chantaspring, Warm Sunshine ...

Lemon Drop Majesty

VELIKOST LISTŮ U ODLIŠNÝCH ODRŮD
Na první fotografii můžete vidět pro porovnání velikosti z levé strany list velké standardní fialky (Ma´s Corsage) a po pravé straně lístek mikrominiaturní odrůdy (Chantaspring). Na druhé fotografii přibyla miniaturní fialka (č. 7) - dospělá rostlina je skoro stejně velká jako 1 standardní list. Na třetí fotografii jsou mladé rostlinky mikrominiatur (Spunky Trail, Chantaspring), kterým i v dospělosti zůstane stejná velikost listů jako na fotografii.

   

OMLAZENÍ STARÉ FIALKY (dlouhý krček)
Nejkrásnější jsou fialky ve věku 1,5 - 2,5 roku. Obyčejně v tuto dobu již bohatě kvetou, mají krásné a souměrné listové růžice. Když zestárnou (asi po 3 - 4 letech), začne se u nich objevovat „krček“, zmenšuje se velikost květů i dekorativnost listové růžice. Pokud fialku neomladíme, negativní projevy se budou stupňovat. Velmi rychlý a efektivní způsob je omlazení celé rostliny. Je to velmi jednoduché. U fialky odřežeme staré kořeny a pokud je krček příliš dlouhý i část krčku. Ostrým nožem nebo skalpelem řez začistíme. Starší listy rovněž odstraníme. Rostlinu umístíme do užší sklenice s vodou tak, aby ve vodě byla ponořena pouze část krčku, listová růžice musí být nad vodou. K dobrému zakořenění fialky je důležitá vyšší teplota vzduchu a vyšší vzdušná vlhkost. Už po 5 dnech se začnou objevovat první kořínky, za 2-3 týdny rostlina hojně obroste novými kořínky a je ji možno zasadit do zeminy. Přesazujeme do velmi lehkého substrátu v menším květináči (horní průměr 6 - 7 cm). Takto lze „zachránit“ i rostliny s uhnívajícím krčkem nebo nemocným kořenovým systémem. Řezné rány v tomto případě dezinfikujeme práškem z dřevného uhlí.
Omlazení celé rostliny je vhodné pro všechny druhy fialek, původní barva květu u chimér a fantasy fialek zůstane zachována. Spodní část krčku (3. obrázek) v květináči můžeme i nadále zalévat a s největší pravděpodobností nám z něj vyraší mladé rostlinky (pro větší pravděpodobnost se doporučuje nechat pár starších listů na kmínku).

 CHIMÉRY
Chimérou označujeme fialky s pozoruhodnou barvou květů, způsobenou individuální stavbou květní tkáně, které mají každý okvětní lístek ve středu výrazně bílý nebo s výraznou pigmentaci. Chiméra je mutant. Vzniká tak, že se na semeno „obyčejné“ fialky působí vyšší teplotou, chemickými látkami, UV zářením apod., tedy elementy vyvolávajícími genetickou mutaci. Obsahuje dva druhy buněk s geneticky odlišnou stavbou.

Monique Myrthe Lianne

Je zajímavé, že dvoubarevnost květů fialek je spojena se změnou cytoplazmatických struktur pigmentačních buněk. U chimér jsou pigmentační buňky více  uspořádány (vrstveny), proto je důležité zachovat při jejich množení již  takto zformovanou tkáň. U nás jsou rozšířeny hlavně holandské chiméry, běžně  se  prodávají v obchodech.

     Když pěstujeme fialky - chiméry jako matečnice pro rozmnožování pylovým způsobem, vypěstujeme jedince, kteří mají  mnoho nejrůznějších barevných variant květů. Při rozmnožování listovými řízky se zbarvení květu předává prostřednictvím dědičnosti jádra buňky. Většina takto vzniklých rostlin je proto jednobarevných.

Rozmnožování z květních stopek - varianta A
Na mateční rostlině vybereme květní stopku s 2 velkými lístečky (nachází se pod květy), v dobrém stavu a s pravidelnou barvou květu. Čistým řezem ji uřízneme. Z květní stopky pak odřežeme všechny květy a poupata tak, abychom nepoškodili lístečky. Vlastní zakořeňování provádíme v množárenském boxu. Provizorní box si můžeme vyrobit s uříznuté PET láhve (stabilnější je čtvercového průřezu), jiných vhodných plastových obalů nebo můžeme použít i obrácenou sklenici. Před použitím je dobré box vysterilizovat např. roztokem Sava. Ve vlhkém prostředí se velmi dobře rozmnožují plísně, proto použijeme i sterilní substrát. Když květní stopky zakoření, kolem palístků se vytvoří 1-2 rozetky. Až vytvoří 4-6 lístků, můžeme je přesadit do zeminy.

Rozmnožování z květních stopek - varianta B
Tato metoda vychází z poznatků pěstitelů. Dá se shrnout do věty: "Čím větší lístečky a silnější květní stopka na mateční rostlině, tím je větší naděje  na vypěstování nové chiméry."  Na mateční rostlině vybereme vhodnou květní stopku, ponecháme ji na rostlině, jen odřežeme květy a poupata. Řezné rány zasypeme práškem z dřevného uhlí. Je důležité nepoškodit dva lístečky, které se nachází na květní stopce. Za 3 týdny lístečky  povyrostou, a květní stopky zesílí, za 3 měsíce se průměr květní stopky zdvojnásobí. V paždí lístečků se objeví maličké rozetky. Růst rozetek můžeme podpořit zaštípnutím vrcholku mateční rostliny. Po vytvoření  rozetek začneme postupně naklánět květní stopku dolů, abychom  mohli  rozetky zapustit do  zeminy (metoda hřížení). Pokud nám v ohnutí  květní stopky brání listy mateční rostliny, odstraníme je. Z vrchu pak květní stopku zasypeme zeminou. Mateční rostlinu je třeba přechovávat ve skleníčku při vysoké vlhkosti vzduchu a dobrém osvětlení.

Rozmnožování pomocí postranních výhonů
V paždí listů některé chiméry vytváří postranní výhony. Pokud chiméra  postranní výhony nemá, můžeme jejich tvorbu stimulovat  jehlou nebo koncem rozbalené drátěné kancelářské svorky narušíme místo v paždí listu (tam, kde se ukazují květní stonky), po čase se zde vytvoří postranní výhon. Až se na  výhonu vytvoří samostatné rozetky se 4 – 6 lístky, můžeme je oddělit a dát zakořenit. K zakořeňování je potřeba vysoké vlhkosti vzduchu, proto ho  provádíme v množárenském boxu ve sterilním substrátu.

Rozmnožování pomocí gelu Keikigrow plus
Při této metodě se používá speciální gel na množení chimér Keikigrow plus (původně byl vyvinut k rozmnožování orchidejí), který stimuluje růst nových výhonů v místě 2 lístečků na květní stopce. Keikigrow plus je růstový hormon, aplikuje se v nepatrném množství vpichem do míst, kde vyrůstají lístečky z květní stopky. Je třeba použít skutečně minimální množství gelu, protože jinak naroste jen zelená listová tkáň bez rozetek. Tato metoda i s názornými fotografiemi je velmi dobře popsána ZDE.
 

nahoru